Sprawdź swoje łąki

  1. Jeśli umiesz zalogować się do swojego konta w systemie E-wniosek pobierz z niego ubiegłoroczny wniosek i prześlij nam na mejla. W tym pliku znajdują się dane wszystkich działek rolnych zgłaszanych do dopłat, oraz oznaczenia realizowanych dotychczas pakietów przyrodniczych (jeśli były).
  2. Możesz także zeskanować wniosek (jeśli masz kopię papierową).
  3. W ostateczności wyślij nam namiary na swojego doradcę (lub pełnomocnika) a my zajmiemy się resztą.
  4. Jeśli dopiero kupiłeś lub wydzierżawiłeś łąkę bądź przejąłeś łąki w spadku – podaj nam po prostu numer działki ewidencyjnej i obręb w którym jest położona (przydaje się również nazwa gminy i powiatu).

 

Gdy już dysponujemy namiarami na działki możemy je zlokalizować w ogólnodostępnych systemach ewidencji gruntów (takich jak np. Geoportal). Pozwala nam to określić ich dokładne położenie i stwierdzić na podstawie zdjęć satelitarnych i lotniczych (w tym archiwalnych) jak dany grunt był użytkowany w ostatnich latach.

Sprawdzamy również położenie działek względem obszarów chronionych. Wiedza, czy działka położona jest w obszarze Natura 2000 czy też nie, jest istotna, ponieważ wskazuje z jakich programów możemy skorzystać oraz wpływa w dużym stopniu na wymogi i warunki realizacji danego wariantu.

Ile to kosztuje?

Za wstępną, zdalną weryfikację nie pobieramy żadnych opłat. Kontrole terenowe rozpoczynamy od 10 kwietnia – wtedy też na podstawie tej wizyty na miejscu potwierdzamy wcześniejsze (wstępne) założenia lub stwierdzamy podstawy do kwalifikacji do innego wariantu (ponieważ z map, zdjęć lotniczych oraz innych dostępnych źródeł i baz danych nie zawsze można wszystko wyczytać o danym terenie).

Koszt wykonania ekspertyzy podajemy wstępnie po otrzymaniu dokumentacji, ostatecznie potwierdzamy po kontroli na miejscu.

Co ważne – ARiMR (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) jako płatnik, zwraca częściowo koszty prac terenowych i przygotowania ekspertyzy.